Závody na Žabárně 2022

V pátek navečer 3.6.2022 se na louce na břehu řeky Jihlavy po delší době opět objevily dva párty stany a několik stolů s lavičkami. Neklamný to signál, že po roční pauze se na „Žabárně“ bude závodit v lovu ryb. MRS, z.s pobočný spolek Nová Ves totiž pořádal tradiční rybářské závody. V sobotu 3.6. závody dospělých a v následující den, v neděli, pak závody dětí.

V sobotu, již brzo ráno po 5. hodině, se začali trousit první nedočkaví rybáři a zabírat si svá vybraná místa na břehu. Nakonec se rybářů a rybářek sešlo 42. Což v kontextu s roky předešlými není žádná sláva. Těžko říct, proč závody již přestávají táhnout. Byť pořadatelé dělají vše pro to, aby zúčastnění byli spokojeni. Do revíru byly před závody vysazeny 4 q kapra, občerstvení bylo zajištěno, dokonce i roznos pití a jídla po břehu fungoval. Možná se na nižší účasti podepsala kolize termínu, kdy se ve stejném termínu konaly rybářské závody v nedalekých Řeznovicích.

V 6 hodin byly závody zahájeny a zanedlouho již rozhodčí měřili a zapisovali první úlovky. S menšími přestávkami kapři brali celkem obstojně. Střídání míst a přestávku pak závodníci využily k doplnění kalorií. Pivo, limonáda, dobroty z udírny a krkovička na kotlíku, to vše rychle ubývalo. Druhé kolo závodů odstartovalo v 9:30 hod. S braním kaprů už to tak růžové nebylo, nicméně nějaké ryby se pochytaly. Ve 13:30 hod. zvuk vuvuzely závody ukončil. Následovalo rychlé spočítání výsledků a pak slavnostní vyhlášení nejlepších závodníků. Pohár za největší rybu, kapra 48 cm velkého, převzal pan Ladislav Lukeš. Na 3. místě s počtem 259 nachytaných centimetrů, což rovná se počtu bodů, se umístil pan Libor Samlík. O první místě pana Miroslava Golda pak rozhodla větší chycená ryba, neboť došlo k remíze. Pan Gold a pan Kovář totiž nachytali shodně 334 bodů. Pan Jaroslav Kovář tak obsadil 2. místo. Všichni vyhodnocení rybáři obdrželi krom hezkých pohárů i poukazy pro nákup rybářských potřeb. A tím sobotní program skončil.

Nedělní závody mládeže byly odstartovány v 7:30. A pokud účast na závodech dospělých byla zklamáním, pak účast na dětských závodech byla silným rozčarováním. Na březích „Žabárny“ se ztrácelo pouhých 21 dětí s doprovodem. Nicméně přítomní malí závodníci se snažili, co jím síly stačily. A odměnou jim bylo, že ryby braly po celé dopoledne velmi dobře. Malí lovci se tak nemohli od svých prutů odtrhnout. Pro občerstvení, které každý malý lovec a lovkyně obdrželi zadarmo tak musel ke stánkům zaběhnout doprovod. Čas vyhrazený rybolovu rychle uplynul a ve 12 hod. byly závody ukončeny. Následovalo vyhlášení výsledků. Největší rybu, kapra 50 cm dlouhého, chytil Michal Dittrich. Na 3. místě s počtem bodů 353 se umístila Sofie Treu, na 2. místě s počtem bodů 418 Denis Roháček a závody vyhrál s 506 body Adam Bednařík. Všichni obdrželi pohár pro vítěze a hodnotnou věcnou rybářskou cenu. Drobnými cenami byly postupně odměněny všechny zúčastněné děti.

Zde se náleží poděkovat sponzorům, kteří naše závody tradičně podpořili. I přes slabou účast se závody nakonec vydařily a zúčastnění odjížděli spokojení. Odčerpat zásoby nachystaného jídla a pití pak v poledních hodinách pomohli vodáci, kteří měli v neděli veřejné splouvání Jihlavy a k přistání u břehu je zlákal ruch a postavené párty stany. Takže, nakonec vše dobře dopadlo.

Nás pořadatele ale přesto čeká rozhodování, co se závody dále. Pokud je budeme chtít pořádat i nadále, nezbude asi najít v kalendáři jiný, vhodnější termín tak, aby termín nekolidoval s podobnými akcemi v okolí. Což rozhodně nebude jednoduché.

 

Poděkování sponzorům za podporu rybářských závodů mládeže

 

Řeznictví Aleš Divácký, Říčany

Rybářský sen, Ivančice

Sportovní rybolov.cz, Dana Mosoriaková, Ivančice

Carpsecret s.r.o., Letkovice 

Tommi-fly.cz, Ivančice

Interdoor s.r.o., Oslavany

 

Fotogalerie

 Vše nachystáno na konání závodů Rybáři jsou připraveni První úlovky nenechali na sebe dlouho čekat Další úlovek Menší bodovaný kapřík DSCF4913 Opět bylo výborné předsedovo maso na kotlíku Vyhlášení výsledků Vyhlášení provedl Dalibor Župa Vítězové klání Závody mládeže v neděli byly odstartovány DSCF4925 DSCF4926 Úlovky nenechali na sebe dlouho čekat DSCF4929 Další úlovek Konec závodů a vyhlášení výsledků Vítězové tohoto závodu Každý mládežník si odnesl nějakou cenu Konec

 

Video ze závodů zde.