Podzimní závody na Žabárně 2020

V sobotu 5.9.2020 ráno se opět po čase údolí „Jihlavky“ rozvonělo kouřem z udírny a později i vůní vepřové krkovičky dušené v kotlíku. Ano, v netradičním termínu se na Žabárně, tedy rybářském revíru Jihlava 5M, konaly tradiční rybářské závody. A to hned dvoje. V soboto 5.9. závody dospělých a v neděli 6.9. pak závody mládeže. Přesun termínu byl způsobený korona krizí a opatřeními, která neumožnila závody konat v tradičním červnovém termínu.

Po diskusi ve výboru jsme se rozhodli nakonec závody uspořádat, a to ve výše uvedených termínech. Obavy z počasí se naplnily jen částečně, ovšem obavy z omezeného zájmu rybářů se naplnily zcela. Na obou závodech se prezentovala přibližně polovina závodníků, než bývá obvykle. Což nás, pořadatele, kteří do přípravy investovali spoustu energie a času, zamrzelo.

Vše se totiž muselo připravit, tak jako vždy. Od sehnání násady kapra (do revíru byly před závody vysazeny 3 q krásných kaprů o průměrné váze 3,3 kg a 22 kg línů), zajištění a distribuce propagačních plakátů, zajištění cen
pro úspěšné rybáře a rybářky, zajištění posečení areálu Žabárny, zajištění občerstvení včetně toho tekutého, postavení stanů a celého areálu závodů, až po sehnání rozhodčích atd. Takže se rozladění některých členů pořadatelského sboru nad nízkou účastí zejména dospělých rybářů nelze ani moc divit.

V sobotu se za krásného počasí sešlo u vody Žabárny 36 rybařících. A ryby jako by trucovaly také. Moc se jim na háčky nechtělo. Celkem se ulovilo 33 kaprů, 5 línů a 1 bodovaná plotice. Přesto čas poklidně plynul a závodníci se bavili. K dobré náladě přispěly určitě i dobroty z udírny, z kotlíku a samozřejmě i od pípy. Po ukončení závodů následovalo rychlé spočítání výsledků a vyhlášení výsledků. Na 1. místě se umístil pan Jan Dobšík s 250 body, na 2. místě pan František Bureš se 152 body a na 3. místě pan Jaromír Scholz s 144 body. Malý zádrhel nastal při vyhlašování úlovku největší ryby závodů. Kapra o délce 62 cm totiž chytili hned dva rybáři, leč pohár byl připravený jen jeden. A jelikož se ryby neváží a nešlo využít váhu jako další kritérium, byli vyhlášeni dva vítězové této kategorie s tím, že druhý pohár se nechá vyrobit a předá se panu Jiřími Krýdlovi dodatečně. Druhý úspěšný rybář, který ulovil kapra 62 cm dlouhého a pohár si převzal hned po závodech byl pan Tomáš Müller.

Vyhlášením výsledku sobotní závody skončily. A nám pořadatelům pak nezbylo než s obavami o osud závodů dětí sledovat nepříznivou předpověď počasí a na meteoradaru blížící se déšť. Bohužel se předpovědi vyplnily a v noci na neděli přišel vydatný déšť, který celkem pocuchal hlavně cestu na Žabárnu a poněkud i areál závodů. Naštěstí se vyplnila i předpověď, že ráno by intenzivní srážky měly ustat. Ovšem i občasné přeháňky atmosféře závodům mládeže neprospěly. Nakonec se během celého dopoledne prezentovalo celkem 22 mladých rybářek a rybářů. Startovné ani občerstvení malí závodníci platit nemuseli. Při prezenci navíc každé dítě dostalo malé občerstvení, rovněž po skončení závodů obdržel každý malý závodník, byť se mu třeba nepodařilo ulovit žádnou rybu, malou cenu útěchy.

Těch 22 „statečných“ ulovilo celkem 21 ks kaprů, 8 ks línů a 8 ks okounů. Cenu za 1. místo si převzal za 186 bodů Tonda Chupík, na 2. místě se umístil Lukáš Kukla a na 3. pak Tomáš Vyskočil s 135 body. Největší ulovenou rybou v neděli byl kapr 53 cm dlouhý, kterého ulovil Tomáš Vyskočil.

Po vyhlášení výsledků se areál závodů pomalu vyprázdnil a nám pořadatelům zůstala už „jen“ poslední povinnost. Uvést okolí Žabárny do původního stavu a veškeré zařízení odvést a uklidit na rybochov v Alexovicích. Mokré stany se ovšem musely nechat dosušit. A tak pro pořadatele vlastně závody skončily až v úterý, kdy se uložily na svá místa i uschlé plachty stanů. Samozřejmě děkujeme Jihomoravskému kraji za finanční podporu při nákupu nových párty stanů.

Přes nepříznivé počasí v neděli a slabou účast na obou závodech (věřme, že zaviněnou netradičním termínem a počasím) lze akci vyhodnotit jako úspěšnou a zdařilou, o čemž svědčí i kladné ohlasy zúčastněných. Doufejme, že nám situace okolo koronaviru umožní závody v roce 2021 uspořádat. A uspořádat je v tradičním jarním termínu. Tímto si Vás vážené rybářky a rybáři dovoluji již s předstihem na ně pozvat.

Petrův zdar


Za pořadatele sepsal předseda Ing. Pavel Procházka

 

Poděkování sponzorům za podporu rybářských závodů pro mládež

Řeznictví a uzenářství Aleš Divácký, Říčany

Rybářský sen, Ivančice

Carpsecret s.r.o., Letkovice

Sportovní rybolov.cz, Dana Mosoriaková, Ivančice

Tommi-fly

Interdoor s.r.o., Oslavany

HUTIRA – PSV Ivančice, s.r.o.

Obec Nová Ves

 

 Fotogalerie

DSCF4042 DSCF4037 Nové párty stany nakoupené z dotace Jihomoravského kraje DSCF4049 Poháry pro vítěze Výborná kotlíková krkovička Naši uzenáři DSCF4064 

Přestávka na občerstvení DSCF4072 Vítěz závodů v akci Oba ulovili největšího kapra závodů o délce 62 cm Vítězové závodů zleva od prvního místa Závody pro mládež v neděli DSCF4094 Pěkný kapr 

Občerstvení pro účastníky DSCF4109 Odháčkovat a možno pustit zpět do vody DSCF4114 I někteří členové výboru museli sušit své vybavení u radiátoru Naši vítězové Ostatní si mohli vybrat cenu A to je konec.